Tak jako bylo v loňském ročníku fotbalových soutěží v Evropě hitem tažení Leicester City v rámci Premier League, zdá se, že letos budou přitahovat pozornost výkony RB Leipzig v Bundeslize.

RB Leipzig – německý Leicester?

Paralela s anglickým týmem se přímo nabízí. Klub, který má patřit mezi outsidery, vládne své domácí soutěži, poráží favority a pomalu, ale jistě si upevňuje postavení na čele tabulky.

Za úspěchem Leicesteru stálo několik faktorů. Především to byla naprosto famózní forma některých hráčů. Namátkou Jamie Vardy, Riyad Mahrez, Danny Drinkwater, N’Golo Kanté,  Kasper Schmeichel, Shinji Okazaki či Christian Fuchs odehráli nejlepší sezónu své dosavadní kariéry.  Zvláště ofenzivní duo Vardy a Mahrez bylo postrachem soupeřů a dohromady vstřelili 41 ligových branek.

Důležitým předpokladem úspěchu byla i minimální marodka, obzvlášť při relativně úzkém kádru Lišek. V základní sestavě Leicesteru se během sezóny objevilo pouhých devatenáct hráčů a z nich navíc čtyři odehráli jen tři a méně zápasů. Manažer Ranieri dokázal připravit herní styl týmu na míru a Lišky často těžili z účinných rychlých brejků do nepřipravené obrany soupeře.

Leicesteru se také vyhnula nějaká zásadní herní krize a pravidelně sbíral body. Prohrál pouhé tři zápasy – dvakrát s Arsenalem a jednou s Liverpoolem. Bude i RB Leipzig podobně úspěšný?

Jak se rodí velkoklub

RB Leipzig je pátým fotbalovým klubem vyprodukovaným gigantem v oblasti energetických nápojů, rakousko-thajskou společností Red Bull. Po zatím známějších týmech New York Red Bull, FC Red Bull Salzburg a méně známých Red Bull Brasil a Red Bull Ghana se pozornost firmy obrátila na Bundesligu.

Ambiciózní cíl vybudovat velkoklub účastnící se nejvyšší německé soutěže zahájil Red Bull již v roce 2006 hledáním vhodné akvizice týmu z nižších německých soutěží. Postupně se pozornost firmy obrátila k bývalému mistrovi NDR hrajícímu čtvrtou ligu, BSG Chemie Leipzig, poté do Hamburgu k tamním FC St.Pauli a nakonec  k týmu Fortuna Düsseldorf. Všude narazili zástupci firmy na odpor fanoušků a také na obtíže s pravidly německého fotbalového svazu, které mimo jiné znemožňují změnu názvu týmu za účelem reklamy.

Pozornost Red Bullu se obrátila zpět k Lipsku, které splňovalo základní předpoklady pro vybudování úspěšného týmu. Město má fotbalovou tradici, ale dlouhodobě mu chybí profesionální tým. Navíc v něm jako pozůstatek EURO 2006 zůstal moderní fotbalový stadion.

Cesta vzhůru

Po konzultacích se saským fotbalovým svazem bylo jasné, že Red Bull musí buď založit nový klub a začít v nejnižší soutěži Kreisklasse nebo získat za odstupné licenci pro pátou nejnižší soutěž. Ta už nepodléhá licenčním pravidlům německého svazu a společnost by tak mohla změnit jméno klubu.

Výměnou za zajištěnou budoucnost na dlouhé roky se nakonec licence vzdal klub  SSV Markranstädt, z městečka vzdáleného pouhých 13 kilometrů od Lipska. Nový tým RB Leipzig tak vstoupil do ročníku 2009/10 s cílem do osmi let postoupit až do nejvyšší soutěže.

Protože výhledově se tým chystal hrát profesionální soutěže řízené přímo německým svazem, musel akceptovat, že ve jménu klubu se nesmí objevit jméno firmy. Lišáci z Red Bullu to vyřešili po svém. Klub získal neobvyklý přídomek Rasen Ballsport, volně přeloženo něco jako „na trávě hraný míčový sport“, a do názvu se tak podařilo vpašovat alespoň zkratku společnosti Red Bull.

Po sportovní stránce RB Leipzig splnil očekávání mateřské společnosti – během sedmi sezón vystoupal až do nejvyšší německé soutěže. Navíc se mu podařilo získat i fanouškovské zázemí. V úvodní sezóně hrané na menším stadiónu v Markranstädtu pro pět tisíc diváků přesáhla průměrná návštěvnost dva tisíce diváků. Po přestěhování na městský stadion v Lipsku pro skoro 43,000 diváků návštěvy postupně narostly až na průměrných bezmála třicet tisíc diváků v loňské sezóně. Letos už se průměrné počty diváků pohybují přes 40,000 návštěvníků. A není asi překvapením, že stadion nese od roku 2010 název Red Bull Arena.

RB Leipzig a Bundesliga 2016/17

RB Leipzig na sebe upozornil hned ve druhém kole ročníku 2016/17, když doma porazil Borussii Dortmund. Do konce září se snad mohli soupeři domnívat, že se jedná o kouzlo nováčka, kterému dříve či později někdo srazí hřebínek, jenže poté zahájili hráči Lipska neuvěřitelnou sérii sedmi vítězství v řadě.

rb-leipzig-squad

RB Leipzig se tak bez porážky vyhřívá na prvním místě tabulky německé Bundesligy, dvacetiletý Timo Werner patří mezi pětku nejlepších střelců soutěže a zkušený gólman Péter Gulásci patří mezi brankáře s nejvíce čistými konty.

A ačkoliv za tým z východoněmeckého Lipska nastupuje pět hráčů, kteří přišli ze „spřáteleného“ RC Red Bull Salzburg, nelze tým považovat za nějakou cizineckou legii. V základní sestavě nastupuje většinou šest až sedm německých hráčů, mnoho šancí dostávají mladí hráči. Sportovním ředitelem klubu je zkušený Ralf Rangnick, který stál za vzestupem Hoffenheimu v letech 2006 – 2008, trenérem Ralph Hasenhüttl, který přišel jako úspěšný manažer z Ingolstadtu.

Pokud týmu vydrží forma a nadšení, může se německá liga dočkat podobného překvapení jako loni ta anglická.

 

Kategorie: Bundesliga