Nadpis tohoto článku měl být původně španělský supervíkend, protože nás po utkání FC Barcelona čekal následující den ještě domácí match Realu. Po pár hodinách v Barceloně jsme se však dozvěděli, že zde není Španělsko, ale Katalánsko, tak se toho držíme...

P8241159_FotorPřijíždíme v pátek do Barcelony a úplně neskutečně prší. Moment, co to je? Všude psali, že v Barceloně bývá slunečno. Při pohledu na déšť nám bleskne hlavou - Camp Nou je ten stadion, který má jen jednu tribunu krytou, stejně jako bratislavské Pasienky?!? A sakra! Páteční ošklivé počasí je však předzvěstí naprosto krásné soboty a neděle. Celý víkend je skoro jasno a naprosto příjemných 25 stupňů, na cestování není ideálnějšího počasí. V pátek 22:30 přijíždíme do hotelu Hesperia Sant Just na okraji Barcelony, kde bývají pravidelně ubytovaní i naši klienti při zájezdech na zápasy FC Barcelona. Pozdravíme se s recepčním a jdeme na pokoj. Právě začíná odveta španělského Super Cupu Atlético Madrid vs Real Madrid. Pro Real však dopadá neslavně, prohrává 0:1 a Atlético má v kapse první letošní trofej. Sobotu načínáme perfektní snídaní, které mají v Hesperii opravdu dobré. Výběr je bohatý - vajíčka, šunky, koláčky, koblihy, ovoce, zelenina, ovocné šťávy a káva.

Máte-li cestu do Barcelony nebo chcete-li cestovat sami, tak si můžete u nás objednat samotné vstupenky na FC Barcelona. Cena lístků na Barcu se odvíjí od kategorie, kterou zvolíte.

IMG_2376_Fotor IMG_2378_FotorIMG_2383_FotorIMG_2386_Fotor

Směrem k Camp Nou

Po snídani se přesouváme k Camp Nou. Spojení z hotelu Hesperia v Sant Just Desvern k chrámu FCB je výborné – pár set metrů od hotelu nasednete na tramvaj T3 na stanici Hospital Sant Joan Despi a vydáte se směr Francesc Macia, vystoupíte na zastávce Av.de Xile. Lístek se vyplatí koupit celodenní (T-DIA) za 7,60€ do zóny 1. Metropolitní doprava v Barceloně zahrnuje metro, tramvaje, busy a příměstské vlaky a vše můžete sjíždět na tuto jednu jízdenku. Blížíme se k zastávce Av.de Xile (čti Šile), vystoupíme a náhle objevíme v další ulici horní sektory toho chrámu, kvůli kterému lidé cestují tisíce kilometrů a tráví spoustu hodin v letadlech. Tak pojďme, chceme to zažít zase a znovu. Nával emocí na vás dýchne… CAMP NOU!

Nejpompéznější fan shop na světě!

Otevřená pusa už při vstupu do fan shopu Botiga Megastore. Dle mého názoru se jedná o nejimpozantnější vstup a interiér fan shopu, jaký jsme měli možnost, kdy vidět. Na věcech okolo FC Barcelona zjistíte, že všechno je tu dražší, než kdekoliv jinde - lístky, trička, šály, dresy, členství i prohlídka stadionu. Originál dres Lea Messiho koupíte v megastoru za 99,95€, šálu FCB za 18,95€. Cena je to bezesporu nejvyšší ze všech klubů. Standardně se ceny dresů pohybují do 85€ a šály do 15€. Nechtěl bych soudit, zda je to drahé nebo ne, jen konstatuji, že to je nejdražší. Toto vše potvrzuje, že FC Barcelona je prostě top klub. Prohlídky stadionu Camp Nou nejsou možné v zápasové dny a proto na ni vyrážíme den před utkáním s Elche.

2 4 8 P8241216_Fotor

Camp Nou Experience začíná

Stadium tour začíná průchodem přes lávku do muzea FC Barcelona. Pohled na desítky trofejí ve vitrínách dávají tušit, že klub má za sebou skvělé úspěchy a před sebou světlou budoucnost. V muzeu zaujmou milovníky FCB bezesporu dva hlavní body - 4 trofeje za vítězství v Lize Mistrů a individuální trofeje Lea Messiho (4 zlaté kopačky a 2 zlaté míče). Při východu z muzea zaujme ostré světlo z balkónu. Při vstupu na tento balkon vlastně poprvé spatříte Camp Nou na vlastní oči. A pocit? Prvně vám bleskne hlavou, že je to fakt obrovský stadion (kapacita skoro 99 000 diváků) a velmi příjemně se na něm cítíte. Prostě si ho zamilujete!

Impozantní nápis MES QUÉ UN CLUB (česky VÍCE NEŽ KLUB) dokresluje duch stadionu a celého klubu FC Barcelona. Je to prostě více než klub a je zatraceně velký. Šatna FC Barcelona je obrovská. Najdete zde masážní křesla, vířivku, sprchy a dřevěné skřínky a lavičky, které na vás určitě nedýchají luxusem, spíše okázalou skromností. Dalším zajímavým bodem je určitě tunel od šaten směrem na hřiště. Tunel vede po schodech dolů a má překrásně barvené stěny s motivy Barcelony. V tunelu najdete věc, kterou jsem neviděl na žádném stadionu světa – kapličku pro hráče. Z tunelu stoupáme po schůdkách na hrací plochu. Trávník na Camp Nou je naprosto prvotřídní.

1211179

Během celé prohlídky stadionu vám dělají nespočetné množství fotek s vašimi oblíbenými hráči nebo rovnou s celým týmem FC Barcelona. Všechno je to zadarmo do té doby, než se rozhodnete vybrané fotky si pořídit. Později při odchodu musíte projít místností, kde vám fotky ukážou. Věřte, že pokud na to máte peníze, tak vám je prodají. Vypadají totiž naprosto úžasně a také jsou úžasně zabalené. Cena? 20€ za jednu fotku a poté 10€ každá další. Nakonec vybíráme dvě a necháváme u nich 30€ za fotky. Popravdě jsme z fotek unešení.

Od fotek už míříme k východu. Kam myslíte, že míří východ? Přesně doprostřed fantastického shopu FC Barcelona Botiga Megastore, aneb utraťte tu ještě zbytek peněz, které máte. Prohlídku stadionu rozhodně doporučujeme navštívit a přibalit k vašemu zájezdu na zápas FC Barcelona. Prohlídka Camo Nou stojí 1099 Kč.

Sečteno, potrženo je Camp Nou stadion, který je krásný a má svou duši. Nacházíme se v roce 2014, takže je na vše zabaleno do neskutečně propracovaného marketingového kabátu, který vás zahalí a donutí utratit co nejvíce peněz. Fanoušci chtějí zážitek a top hráče a hráči stojí obrovské sumy peněz. Tohle všechno k fotbalu 21.století prostě patří a nám se to i tak nesmírně líbí.

Barcelona je fotbal a co dál…?

V Barceloně musíte vidět minimálně čtyři zajímavé body. Takže nebuďte křupani a užijte si z Barcelony i další zajímavé věci, které jsou neskutečně zajímavé. Podotýkám, že ani já nejsem žádný kulturní nadšenec, ale jsem nesmírně rád, že jsem tohle mohl vidět!

1)      Sagrada Família – chrám svaté rodiny (vstup 16,50€ a výtahem nahoru 19,50€)

2)      Park Güell – na vrcholcích Barcelony se nachází překrásný park postavený rukou architekta Antoni Gaudího ze kterého je dech beroucí pohled na panorama Barcelony (vstup je zdarma)

3)      Casa Battló – dům rodiny Battló, který kompletně zrekonstruoval rovněž Gaudí a mám naprosto originální architekturu (vstup 16,50€)

4)      Pláže Barcelona – vystupte na stanici metra Barceloneta a užijte si barcelonské pláže, které jsou umělé a město na ně musí každý rok navážet tuny písku

IMG_2468_Fotor IMG_2473_Fotor IMG_2498_Fotor IMG_2501_Fotor IMG_2505_Fotor

Primera Division začíná

Přesuňme se ze soboty na neděli 24. srpna 2014. Dnes začíná na Camp Nou nový ročník španělské ligy Primera Division 2014/15. FC Barcelona přivítá Elche a výkop je načasován na 21:00. Již tři hodiny před utkáním je okolo Camp Nou spousta fanoušků a nepřeberné množství stánkařů s krásnými suvenýry FCB. Brány stadionu se otvírají v 19:30, tedy 1,5 hodiny před výkopem. Uvnitř stadionu je spousta stánků s občerstvením, kde se netvoří výraznější fronty ani o přestávce. Z jídla tu najdete párky, kuřecí maso v housce nebo různé obložené bagetky vše okolo 4,50€. Na pití standardní kombinace pivo, káva, nealko. Pivo se tu čepuje Estrella Damm a nikoho nepřekvapí, že je nealkoholické, vlastně už jsme si na evropských stadionech přivykli. Pivo tu stojí 3€ a nealko 2,50€. Cenově patří občerstvení k těm levnějším.

P8241049_FotorP8241076_FotorP8241108_FotorP8241137_Fotor

U nás je bezpečno

Při vstupu na stadion Camp Nou zůstáváme zaskočeni! Máme malý příruční kufr na kolečkách, o který se nikdo nezajímá a projdeme s ním až na tribunu bez jediného povšimnutí. Pro nás samozřejmě úleva, že bezpečnostní opatření nejsou tak přísná, ale z pohledu bezpečnosti je to prostě fiasko. S kontrolami to tedy Španělé moc nepřehánějí. V Německu by se toto nestalo, ale to by bylo na další povídání. Další překvapení jsou už vskutku příjemná – nulové fronty u občerstvení, vysmátí Španělé, uvolněná atmosféra, příjemné počasí a kulturní fotbalové prostředí. Takový kompromis mezi Německem a Itálii. Prostředí není tak živelné a bouřlivé jako v Itálii, ale španělský temperament se zde nezapře.

Při nástupu na předzápasové rozcvičení pochopíte, kdo jsou ikony – Iniesta a pochopitelně Messi! Vyslovení jeho jména znamená asi 3x větší rachot než u Iniesty a to na tom není Andrés vůbec špatně. Tribuny se plní pozvolna. Pár minut před výkopem slyším pochybnosti o návštěvě na dnešní utkání, ale vracím se ke starému známému pravidlu, že v zahraničí se plní stadiony nejvíce během posledních 10 minut před výkopem a 5 minut po výkopu. To je prostě fakt!

Show začíná! Nástup hráčů doprovází hymna FC Barcelona El Cant del Barca, naprosto atmosférický španělský song.

Když s to s vámi zpívá plný kotel na Camp Nou, tak vás to prostě vezme. Zájezdy na zápasy FC Barcelona jsou již pěkných pár let turistickou atrakcí se vším všudy. Neubírá jí to však v ničem na kráse.

P8241167_Fotor P8241139_Fotor P8241168_Fotor P8241190_Fotor

Meeeesi…

Před novou sezónou převzal mužstvo Luis Enrique. Uznávaná ikona katalánského klubu. Pocitově musím říct, že hru určitě posunul k divácky atraktivnější podívané a upouští od pověstné guariolovské ULTRA TIKY KAKY. Barca stále drží míč, ale už se na to dá koukat, řekl by klasik. Messi si stále většinu utkání pošlapkává po hřišti a nic moc neřeší. V momentě když se rozběhne, bývá zle pro soupeře. Očekávání jsou naplněna do puntíku. Messi to zavěsil dvakrát a Barcelona zvítězila 3:0. Elche naději na úspěch v tomto utkání nemělo. Velmi sympaticky se předvedl Ivan Rakitič. Posila Barcy, která přišla v létě ze Sevilly, obdržel cenu hráč utkání právem. Neymar nenastoupil kvůli zranění kotníku. Dle odborníků a místních Katalánců v Barceloně roste nová superstar jménem Munir El Haddadi (18 let). Tento mladík vstřelil druhou branku utkání a skoro celé utkání hrál s Messim v útoku a vedl si naprosto výtečně.

Závěrem

Barcelona je město, jež nemůžete minout. Ve Španělsku se jedná o nejkrásnější destinaci z hlediska metropolitního cestování a zábavy. Město naprosto předčilo naše očekávání a opravdu stojí za to jej navštívit během celého roku. Vždyť, kde jinde je v prosinci příjemných 20 stupňů? Spousta zábavy, bary, pláže, muzea a krásné parky to vše je v Barceloně srdci Katalánska. Ve městě navíc funguje fantasticky propojená městská doprava.

Vy však do Barcelony míříte kvůli jiné věci a tou je fotbalový klub FC Barcelona. Barca je impozantní po všech směrech a v Evropě patří mezi úzkou špičku klubů po všech ohledech přece jen je to MES QUÉ UN CLUB!

P8241052_Fotor

Tomáš Kulísek za SPORT SEN team

IMG_2607[1]