SPORT SEN TOUR 2015 - Jaké je bydlení v Paříži? Je opravdu pařížská doprava, tak katastrofální? Překvapila francouzská liga? Jaké jsou bezprostřední pocity z PSG? Čtěte dál náš report z francouzské metropole.

L1_Psg_vs_Bordeaux_01500 Kč za metr čtverečný

Letos jsme začali pro klienty organizovat zájezdy na Paris Saint-Germain, takže pár inspekčních cest není nikdy na škodu, aby to bylo nachystáno ťip-top. Krátce po pátečním obědě jsme v centru Paříže. Během chvilky v hotelu nedaleko Champs Elysees. Počáteční problémy s check-inem vyřešil po půlhodině opravený počítač. Vlastně zjistíte, že takový normální obyčejný hotel je při výpadku IT úplně nepoužitelný, protože všechno je elektronické (chipové karty na dveře atd.). Hotel vcelku čistý, ono za 3000 Kč/noc byste ani nic jiného nečekali. K vašemu překvapení, ale otevřete dveře do nejmenšího pokoje, který jsme kdy viděli. Měl celých 6m2, pokud jdete přespat, tak se s tím určitě hravě vyrovnáte. Lokalita poblíž nádraží Gare Saint-Lazare je rozhodně super. Dobrá dopravní dostupnost, kousek od Elysejských polí, Vítězného oblouku a Eiffelky a všude spousty lidí. Možná nemilým překvapením je v Paříži malé množství supermarketů (potravin) např.ve srovnání s Londýnem, zato máte Café kam se podíváte doprava doleva, prostě všude. Jídlo je v tzv.pařížských café však realitivně drahé, kolem 15€ za porci a káva 2-3€.P1000181 P1000185 P1000188 P1000247

Kulinářsví za 6€

Častné nářky na metro v Paříži nejsou na místě. Doprava není o nic složitější, než v Londýně. Je to pouze o zvyku a pochopení systému dopravy. Z metra mám však trochu horší pocit než v Londýně a to hlavně mám na mysli vagóny a rychlost metra. Jízdenka za 1,80€ je velice přiměřená. Co rozhodně dopručit ve špičku nelze je pohyb po silnici taxíky či auty. Tohle je v Paříži opravdu dost špatné a zdlouhavé. Cena taxíku při 8km trase, kterou jedeme 30 minut stojí 22,50€. Kam asi míříme? Na poslední chvíli vyrážíme 19:15 z hotelu směrem k Parku Princů. Nejsou to obyčejní princové, ale princové s krásnými jmény Zlatan, Edinson, Angel apod. Z taxíku vyskakujeme 900m od staďáku a kolem 20:00, tedy 30 minut před výkopem se dostáváme je stadionu.

Pařížské kulinářství a načančaný stánek

P1000210 P1000238 P1000245Celý průchod kontrolami trvá asi 15 minut. V tomhle prostě Francouzi na Němce nemají! K turniketu přiložíte vstupenku na zápas Paris Saint-Germain a vejdete. Naprosto nestandartně vám ještě vyleze z turniketu lísteček s vašim místem. První pocity z útrob stadionu jsou francouzské. Co to znamená? Krásné, načančané, dobře vypadající a čisté? Rozhodně! Parc des Princes je absolutně příjemný stadion s přiměřenou kapacitou necelých 50 tis.diváků. Ceny jídla jsou tu naprosto nejvyšší jaké jsme viděli. 6€ za proci hamburgeru, párku nebo pizzy je opravdu z top klubů v Evropě naprostý strop, asi je třeba to přičíst francouské top gastranomii, ale že by i na stadionu?!? S hambáčem za 2,20€ minulý týden v Amsterdam Areně se to (cenově) srovnat nedá. Cenovky pití už nevybočují a drží se na standartních 3€

ICI C'EST PARIS

P1000249 P1000254 P1000265Francouzská liga a nejistá atmosféra slýcháme kolem sebe a jaká je skutečnost? Ligue 1 většina fanoušků řadí na 5.místo až za italskou ligu. Dle toho, co vidíme v Itálii poslední dobou je úroveň PSG rozhodně vyšší než u italských týmu s jedinou vyjímkou - Juventusem! S Juve je PSG srovnatelná a to včetně zázemí, stadionu a trošku i atmosféry. Atmosféra na Juventus Stadium je však pořád o dost lepší. Přesto všechno, je atmoška v Parku Princů pro nás příjemným překvapením. Velmi originální mají pařížané představení hráčů, kdy krom klasické videoprezentace na obrazovkách vybíhají vlajkonoši se jmény a čísly na hřiště.

Čtyři góly jsou dobrý, ale 2:2?!?

Samotný zápas nabízí totální utočnou smršť PSG a sporadický přechod půlící čáry v podání Bordeux. Na první překrásný gól Cavaniho odpovídají hosté šancí z rohu, kdy míč protlačí přes změt těl do brány. Cavanimu to však nedá a o pár minut později udělá sochy z celé zdi i brankáře Bordeaux a překrásným zatočeným přímákem zvyšuje do přestávky na 2:1. Dobré nálady je v ten moment na rozdávání. Druhá půle je pod taktovkou domácích a jejich totální kontroly hry, avšak trestem za jejich pasivitu a neproměnění dalších šancí je vyrovnáni Bordeaux na konečných 2:2 po fatální hrubce brankáře Trappa. No a teď už jdeme spát. Zítra nás čeká přesun na nejlepší fotbalovou ligu světe a konkrétně na nejzajimavější tým z pohledu českého fanouška. Víte kam míříme? Není to těžké uhodnout, tak dobrou noc!

P1000191

Tomáš za SPORT SEN TEAM

IMG_2607[1]