Do 110. sezóny v historii klubu vstupovali Blues jako úřadující šampioni pod vedením nejúspěšnějšího evropského trenéra poslední dekády. Stačilo pár měsíců a modrá obloha se zatáhla těžkými bouřkovými mraky.

Stamford Bridge - Chelsea FCZměny mezi tyčemi

Léto nezačalo na Stamford Bridge nejlépe. Dlouholetá jednička a stálice mezi třemi tyčemi, Petr Čech, se rozhodl, že není připraven plnit roli náhradníka a přestoupil do konkurenčního Arsenalu. Před managementem klubu tak stál důležitý úkol – najít hráče, který bude krýt záda brankářské jedničce, kterou byl nepochybně Thibault Courtois. V červenci se dohodli se Stoke a do Londýna zamířil bosenský reprezentant Asmir Begovič.

Do útoku získala Chelsea FC na roční hostování z Monaka Radamela Falcaa a na turné do USA na konci července zamířili Blues v celku poklidné atmosféře. Nepodařilo se jim sice vyhrát ani jeden zápas v normální hrací době, ale šlo jen o přípravu, navíc proti velmi kvalitním soupeřům.

První varování

Na začátku srpna se proti sobě postavili Chelsea a Arsenal jako vítěz ligy, respektive poháru FA. v rámci souboje o Community Shield. Statistika stála na straně Blues, Arsene Wenger už třináctkrát nedokázal porazit v přímém souboji tým vedený José Mourinhem. Chelsea chyběl pro zranění nejlepší střelec uplynulé sezóny Diego Costa a právě ofenzivní nedostatky stály Blues zápas. Nepříliš pohledné utkání rozhodl gól Arsenalu z 24. minuty, tým José Mourinha si vypracoval jen málo příležitostí a první střelu na bránu vyslal až v druhém poločase.

Židle se kymácí

José Mourinho v průběhu srpna posílil ofenzivu příchodem barcelonského křídelníka Pedra, v tu dobu už Chelsea zahájila velmi neúspěšně novou ligovou sezónu. Do konce září dokázala Chelsea pouze dvakrát vyhrát, a i když jedna z výher byla nad Arsenalem, na patnácté místo nebyli fanoušci ani vedení klubu zvyklí.

Na začátku října vyjádřilo vedení klubu i kapitán týmu John Terry podporu portugalskému lodivodovi, ale nepotvrzené zprávy ze zákulisí klubu hovořily o stoupajícím tlaku na Mourinha a nedobrých vztazích mezi ním a kabinou. Říjen přinesl v lize pouze jediné vítězství, navíc na penalty vyřadili z Ligového poháru Blues chasníci ze Stoke. Bezbranková remíza v Kyjevě znamenala, že v Lize mistrů zůstali modří na třetím místě za ukrajinským mistrem.

Listopad zahájila Chelsea domácím vítězstvím nad Dynamem Kyjev a vrátila se tak na postupovou příčku v Lize mistrů. Před reprezentační pauzou utrpěli Blues další porážku od Stoke a druhé angažmá José Mourinha se začalo blížit ke svému konci. Nepomohlo, že si Chelsea zajistila první místo ve skupině G Ligy mistrů, výsledky v lize zlomily Portugalci vaz. Ze šestnácti zápasů prohrála Chelsea pod jeho vedením devět. Poslední, tedy devátá, porážka od Leicesteru znamenala jeho konec. Zachránit sezónu přišel zkušený holandský trenér Guus Hiddink.

Hiddinkova mise

Z pohledu výsledků byla mise Guuse Hiddinka úspěšná – Chelsea se rychle vzdálila z dohledu sestupových vod, do konce sezóny prohrála jen tři ligová utkání, ale v celkovém součtu to stačilo pouze na 10. místo. Chelsea se nepodařilo probít do pohárové Evropy ani přes FA Cup, v pátém kole ji přehrál Everton. V Lize mistrů jí navíc hned v prvním kole vyřazovacích bojů vystavil stopku hvězdami nabitý PSG.

Kde hledat příčiny neúspěchu?

Bylo by snadné ukázat na José Mourinha, ale to by bylo velké zjednodušení. Nepochybně pohodě v týmu neprospěl mediálně probíraný soudní spor s bývalou klubovou lékařkou Evou Carneiro nebo debaty kolem neprodloužení kontraktu klubové legendy Johna Terryho. Chelsea v posledním ročníku selhávala v defenzivě, obdržela 53 branek a její obrana byla jen vzpomínkou na nejlepší obranu Premier League z ročníku 2014/15. A ruku v ruce s tím nedokázali Blues najít ani útočnou pohodu, Diego Costa vstřelil na něj jen chabých 12 ligových gólů, ani angažování Alexandra Pata nepřineslo gólový příval. Ovšem máme-li ukázat na jediného hráče, jednoznačně to bude Eden Hazard. V mistrovské sezóně byl nezastavitelný, v posledním ročníku se ke svým výkonům začal rozehrávat až na konci ročníku.

Do nové sezóny míří Blues pod vedením Antonia Conte. Věřím, že legenda Juventusu, jíž se stal ať už v roli hráče či trenéra, přinese na Stamford Bridge potřebný impuls a znovu tým naladí na vítěznou vlnu.