Rukopisem vepsaným mým otcem do druhorozené dcery, která bude následníkem sportovního ducha v rodině, i když po přeslici, je můj život nepochybně spojen především s fotbalem.

Moje dětství je naplněno sběrem časopisů, plakátů a kartiček, které se v dobách materialistického nedostatku stávají o to větším adrenalinem. Postupně si sobě slibuji, že moje budoucnost bude s fotbalem propojena mnohem více a všechny tyhle ikony, na které pohlížím na zdech svého pokoje, jednou uvidím na vlastní oči. Tento turnaj opět může proměnit mé položky na virtuálním seznamu přání v realitu a poprvé dostávám příležitost se ho účastnit jinou formou. Podstatné je zase hlavně být u něj. Společně se mnou obdobnou touhu chtějí naplnit i ostatní fanoušci, pro tento případ klienti cestovní kanceláře Sport SEN, se kterými se několika autobusy vydáváme v dvou dnech na cestu do Mnichova. Bude to skvělá příležitost „zažít to na vlastní oči“, obzvlášť při účasti týmů pouze z Champions League.

Bavorská metropole je pár hodin cesty, která probíhá hladce, a kterou si klienti zpříjemňují hlavně chlazeným pivem. Ostatně tohle přece k fotbalu patří. Trochu s úsměvem sleduji jejich péči o dostatečnou teplotu a jejich počet. Bude to zřejmě i jeden z významných parametrů pro hodnocení. Ze všech svých předchozích účastí na jiných turnajích můžu směle tvrdit, že pro Čechy je to jednoduše neoddělitelná součást jejich výjezdů. Navíc venkovní teploty jsou sužující, ohlášen je dokonce nejteplejší den v roce.

Když se blížíme k Allianz Aréně, původně pojmenované jako Schlauchboot (Nafukovací člun), je cítit napětí a očekávání. Všichni neodkladně berou telefony a fotoaparáty do rukou. Brzy však budou mít možnost zvěčnit se mnohem blíže včetně samotného stánku.

Pokaždé, když mám vstoupit do pro mě nového fotbalového chrámu, zmocňuje se mě zvláštní nervozita. Těším se na první okamžik, kdy mi za zády zůstanou všechny turnikety a security a já pohlédnu konečně zevnitř. Ten moment má pro mě zvláštní příchuť a přichází při vstupu ve střední úrovni, kde jsou k dispozici i místa ke stání. Zmocňuje se mě dojetí a radost. Tohle se Němcům prostě zase povedlo.

Stadión je již z poloviny zaplněn, přestože některé sektory jsou ještě v podvečerní zápas spalovány sluncem. Místní zázemí nabízí velmi nadstandardní možnost občerstvení a je přehlídkou gastronomické bohatosti. Baví mě pozorovat ostatní, jejich pohyb, vybavenost různými suvenýry a především jejich emoce, které se snaží přenést. Zastoupeny jsou zde všechny generace a každá z nich se různými formami sebeprezentace snaží ostatním dát najevo svoji klubovou příslušnost. Přesto atmosféra mezi všemi návštěvníky je na rozdíl od jiných zápasů velmi přátelská, což dokládá i neúčast zvláštních bezpečnostních složek. Fotbal zde nijak nerozlišuje hranice.

Úvodní hrací den nabízí sestavy se všemi zvučnými jmény, kvůli kterým většina diváků přicestovala. Není to jen přípravný turnaj, jak by se na první pohled zdálo. Samotní hráči SSC Neapol přicházejí na všechny ostatní zápasy shlédnout elitu, mezi kterou se nedávným postupem mezi nejlepší zařadili. Marek Hamšík se ochotně podepíše skupince šťastlivců, která ho jeho mateřským jazykem prosebně přivolala k sobě. Jsou to chvíle, které zahřejí, i když tropické podmínky by mnohé svedly někam k vodě.

Příznivci domácí scény jsou sice výkonem Bayernu zklamáni, což dávají najevo nejen v průběhu obou zápasů, ale dokonce i při děkovačce, kdy místní svěřence vyprovodí pískotem.

Avšak stále tu platí jediné společné, a to, že všichni se chtějí těšit fotbalem. Fanoušci odmění každou povedenou akci nebo snahu papírovými tleskačkami, které jim společně s vlajkami sponzora připravili pořadatelé. Tohle by přece měly být chvíle, pro které se fotbal hraje. Co jiného si přát.

Po informacích souvisejících s přestupem Neymara se však nemohu zbavit určité úrovně smutku. Tohle snad není nic o této hře.

Radost na duši mi však stále dělá skupinka mladíků, kteří sedí nedaleko mě. Jsou to čtyři kamarádi, z nichž každý pyšně obléká jiný dres. První snímek učiním nevědomky, později však neodolám s prosbou o fotografii, kterou bych ráda použila jako součást mé výpovědi. Mladíci, kteří by v jiném zápase byli rozděleni minimálně sektory, ochotně zapózují.

Tady fotbal nemá hranice. Kde jinde byste vedle sebe našli sedět fanouška FC Liverpool, FC Bayern, AC Milán a hlavně Baníku Ostrava ☺ ? Fotbal má lidi přece bavit a spojovat. Na tomhle turnaji to naštěstí rozhodně platí. ☺

Snímek obrazovky 2017-08-07 v 14.12.32

KATKA - SPORT SEN