Poté, co se týmu Newton Heath podařilo odvrátit bankrot, stát se Manchesterem United a vyhrát ligu i FA Cup, rozhodl se předseda klubu J. H. Davies, že si klub zaslouží důstojnější hřiště, než ubohý trávník na Bank Street. A zrodil se Old Trafford.

První roky na Old Trafford

John Henry Davies byl, tak jako mnoho jiných majitelů fotbalových klubů v té době, pivovarníkem. Říká se, že když klub Newton Heath pořádal dobročinný bazar, aby výtěžkem odvrátil bankrot, zaběhl se kapitánu Staffordovi pes, bernardýn pojmenovaný Major. Davies psa našel, vrátil majiteli a chtěl jej koupit. Slovo dalo slovo a místo toho se stal majitele klubu, který krátce na to přejmenoval na Manchester United FC. Kapitán Harry Stafford potom Majora Daviesovi z vděčnosti věnoval.

Davies jako hlavní investor pečlivě vybíral místo, kde postaví nový stadion klubu. Volba padla na městskou část Old Trafford, v blízkosti kanálu Bridgewater. Stavitel stadionu nebyl nikdo jiný než proslulý Archibald Leitch.

Stadion byl původně projektován jako stánek se čtyřmi tribunami, z toho jedna (South Stand) byla krytá s místy k sezení, ostatní měly místa pouze pro stání. Celková zamýšlená kapacita byla 100000 (!) diváků za přibližně £60,000, ale kvůli nákladům nakonec vyrostl stadion jen pro 80000 diváků. I přesto si klub vysloužil přezdívku Moneybags United (tedy něco jako „Boháči United“).

Stadion byl dostavěn na konci roku 1909 a první zápas hostil v únoru 1910, domácí United se postavili Liverpoolu. Pro domácí to nebyla zrovna šťastná premiéra – Liverpool vyhrál 4:3. Diváci tak mohli obdivovat alespoň stadion, který jeden z tehdejších novinářů označil za „nejkrásnější, nejprostornější a nejúžasnější stadion, který kdy viděl“.

Válka

Fotbal se hrál na Old Trafford i za války, ale několikrát jej narušilo německé bombardování. V prosinci 1940 museli hráči kvůli škodám po leteckých pumách místo domácího zápasu odcestovat do Stockportu.  8. března 1941 se vrátili na opravený stadion, ale již 11. března byl po náletu stadion opět poškozen, tentokrát tak těžce, že se United museli stěhovat. Nejprve na Cornbrook Cold Storage a poté na stánek městského rivala Citizens. Skoro deset let se na Old Trafford nehrál ligový fotbal, než se 24. srpna 1949 United vrátili domů. A návrat oslavili vítězstvím 3:0 nad Boltonem.

Old Trafford 1950-80

V padesátých letech se další dvě tribuny stadionu postupně dočkaly zastřešení. Klub také investoval do osvětlení, které bylo nutností pro zápasy evropských pohárů. United byli nuceni tyto zápasy hrát na hřišti Citizens až konce padesátých let, než osvětlení vybudovali. Zároveň s tím, přišla tribuna Main Stand o část zastřešení, protože při použití světel byla část hřiště zastíněna. První zápas pod umělým osvětlením odehráli United proti Boltonu 25. března 1957.

Pro Mistrovství světa 1966 byl Old Trafford jedním z hostujících stadionů a vedení tak řešilo další vadu na kráse – sloupy podpírající střechu bránily některým divákům ve výhledu. První tribunou určenou k rekonstrukci byla severní United Road Stand. Sloupy byly v roce 1965 nahrazeny ocelovým nosníky na střeše, kapacita tribuna byla zároveň zvýšena na 20000 diváku, z toho polovina sedících. Zároveň na tribuně vznikly první soukromé lóže v britském fotbale. Stejné rekonstrukce se dočkala i východní část stadionu v roce 1973.

Sedmdesátá léta byla ve znamení nárůstu fotbalového násilí a United byli jako první v zemi donuceni po incidentu s nožem vrženým na hřiště vybudovat plot mezi hřištěm a tribunami.

Novodobá historie Old Trafford

V osmdesátých letech si bezpečnostní požadavky vyžádali drastický úbytek míst pro diváky. Už do osmdesátých let vstupoval Old Trafford s kapacitou přibližně 60000 míst z původních 80000. V reakci na Taylorovu zprávu rozhodla britská vláda, že všechny stadiony pro nejvyšší dvě soutěže musí mít všechna místa pouze pro sedící diváky. Old Trafford se tak propadl na historické minimum své kapacity – pouhých 44000 míst. Rekonstrukce stadionu stále £10 milionu, jako kompenzaci obdržel klub pouhé £2 miliony.

Popularita klubu postupně rostla a dvě rekonstrukce v letech 1995 a 2000 vrátili kapacitu stadionu nad 60000 míst, aby se dalšími úpravami na West Stand dostala až na 68217 diváků. Není divu, že v letech 2001 – 2007, kde probíhala rekonstrukce národního stadionu ve Wembley, odehrála anglické reprezentace 12 z 23 domácích zápasů právě na Old Trafford.

Další úpravy stadionu v letech 2006 – 2009 ponechaly stadion s konečnou kapacitou 75643 diváků.

Old Trafford v číslech:

  • Vznik: 1910
  • Majitel: Manchester United
  • Kapacita: 75643 míst
  • Rozměry hřiště: 105 x 68 metrů
  • Povrch: Desso GrassMaster, kombinace přírodní trávy a umělých vláken (3%)
  • Rekordní návštěva: 76962 (Wolverhampton Wanderers - Grimsby Town, 25. března 1939)

Fotogalerie stadionu Old Trafford.

Rekordní návštěva Old Trafford paradoxně nebyla na zápase domácí, ale na semifinále FA Cupu, které stadion hostil a je z doby, kdy nebyla povinná všechna místa k sezení. Rekordní návštěva z doby, kdy už byla místa k sezení povinností, pochází z 31. března 2007 a je zároveň rekordem Premier League – 76,098 diváků.

Nejnižší návštěvu na soutěžním zápase zaznamenali United v dubnu 1950, porážce Fulhamu přihlíželo jen 11968 diváků.

Mimo zápasy reprezentace a utkání FA Cupu hostil Old Trafford také zápasy MS 1966, Eura 96 a olympijských her 2012. Z jiných sportů se na něm odehráli finále rugbyové ligy a dvou Světových pohárů v rugby. Za druhé světové války na něm američtí vojáci hráli baseball, v osmdesátých letech hostil utkání kriketu. V roce 1993 byl svědkem souboje mistrů střední váhy z boxerských organizací WBO a WBC.

Na stadionu odehráli své koncerty například Bon Jovi, Genesis, Bruce Springsteen, Status Quo, Simply Red nebo Rod Steward.