Starý místní název - most u písečného brodu - dal jméno jednomu z nejznámějších stadionů v Anglii, Stamford Bridge. Tento stadion ležící v londýnské čtvrti Fulham je domovem Chelsea FC.

Počátky

Stadion Stamford Bridge vznikl již v roce 1877 pod záštitou Londýnského atletického klubu a až do roku 1904 sloužil takřka výhradně pro jeho účely, zřejmé již z názvu. V roce 1904 odkoupili místo bratři Gus a Joseph Mears s úmyslem pořádat zde fotbalové zápasy. Nejbližší klub, Fulham FC, jejich nabídku odmítl, bratři tak zvažovali prodej pozemků železniční společnosti Great Western Trail, pak ale přijali statečné rozhodnutí – založí si vlastní klub. V březnu roku 1905 tak vznikla jedna z legend kopané, Chelsea FC.

Stadion od té doby prošel mnoha změnami, ale jedno se nikdy nezměnilo – Chelsea FC zde hraje své domácí zápasy.

Stavba stadionu Stamford Bridge

Hřiště původně obklopovala atletická dráha, diváci tak byli od centra dění poněkud dále, než bývá zvykem. Původně vznikla jediná tribuna, East Stand, s kapacitou 5000 diváků. Z půdy vytěžené při stavbě tribuny a také při výstavbě linky metra Piccadilly vznikly podél ostatních stran hřiště mohutné valy sloužící pro diváky. Celý stadion tak měl kapacitu 100000 diváků, to jej řadilo na druhé místo ve velikosti v Anglii, větší stadion měl pouze Crystal Palace.

Jedním z nejvýznamnějších zápasů v celé historii stadionu bylo utkání z roku 1945. Po skončení 2. světové války zavítal na turné po Velké Británii klub FC Dynamo Moskva, první utkání sehrál na Stamford Bridge proti Chelsea FC. Více než 100000 diváků natlačených na tribuně i její střeše a na valech kolem hřiště sledovalo strhující zápas s výsledkem 3:3.

Přestavba

V sedmdesátých letech vznikl ambiciózní plán přestavby stadionu, ale nedostatek financí, materiálu a stávka stavařů jej pohřbila. Klub se ocitl takřka na pokraji bankrotu a dlouhé roky se z něj vzpamatovával. Stadion se ocitl v rukou developerů a dlouhých deset let běžela právnická bitva o jeho vlastnictví. V jednu chvíli to vypadalo, že místo fotbalu se bude na Stamford Bridge jezdit nakupovat do supermarketů.

Na počátku devadesátých let developerská firma Marler Estates zamířila do krachu a opět se podařilo spojit vlastnictví klubu i stadionu. Nic tak nebránilo rekonstrukci stadionu, zmizel atletický ovál kolem hřiště a tribuny, nyní zastřešené a všechny s místy k sezení se přiblížily na dosah hřiště.

Stamford Bridge v číslechVznik: 1877

  • Majitel: Chelsea Pitch Owners
  • Kapacita: 41663 míst
  • Rozměry hřiště: 103 x 67 metrů
  • Povrch: Desso GrassMaster, kombinace přírodní trávy a umělých vláken (3%)
  • Rekordní návštěva: 82905 diváků

Tribuny Stamford Bridge

Matthew Harding Stand (10884 míst)

Dříve North Stand, vznikla v roce 1939 jako menší zastřešená dvoustupňová tribuna s místy k sezení. Původně měla zabírat celou severní stranu stadionu, ale počátek druhé světové války značně omezil původní představy. V roce 1976 byla nahrazena větší tribunou bez střechy pro stojící diváky. Od roku 1993 do roku 1996 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která tribunu změnila ve dvoupatrovou a zastřenou. Místa na ní patří zejména držitelům celosezónního předplatného.

East Stand (11000 míst)

Vznikla jako první zastřešená tribuna na Stamford Bridge v roce 1905, s přibližně 6000 míst pro sedící diváky. V roce 1973 byla zbourána a znovu otevřena na začátku sezóny 1974/75. Tříúrovňová tribuna je srdcem stadionu. Její horní část je jediná část stadionu, která zůstala nedotčena rekonstrukcí v devadesátých letech.

Shep End (6414 míst)

Stojí podél jižní strany hřiště. Otevřena byla v roce 1997. V roce 2005 na ni byla přesunuta místa pro hosty, kterým dříve patřilo spodní patro East Stand. Tři tisíce míst ve východní části tribuny jsou tak určena pro hostující fanoušky. Horní část tribuny patří vedle nejvyšší části East Stand k místům s nejlépe hodnoceným výhledem na hřiště.

West Stand (13500 míst)

Tato tribuna původně v letech 1964-65 nahradila místa pro stojící na západní straně stadionu. V roce 1997 začala rekonstrukce, která tuto tribuna proměnila v tříúrovňovou. Nejnižší část byla otevřena již v roce 1998. Potíže se stavebním povolením oddálily dokončení celé tribuny až na rok 2001. Díky vstupu Romana Abramoviče nevyústila celá rekonstrukce v další finanční krizi. Po dokončení je právě tato tribuna „tváří“ stadionu směrem ven.